Стана познато колку ќе треба да потроши Реал Мадрид на трансфери за напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе и напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд, пишува „АС“.

Според шпанскиот весник, Реал ќе мора да потроши 852 милиони евра за трансфер на двајцата играчи. Оваа сума ќе треба да се додели доколку играчите потпишат шестгодишни договори со Реал Мадрид.

Трошоците кон клубовите на двајцата фудбалери се очекува да чинат 300 милиони евра, а за шест години Реал ќе треба да му плати на Французинот 432 милиони евра, додека на Норвежанецот – 120 милиони евра.

Оваа сезона Мбапе одигра 30 натпревари за ПСЖ, на кои постигна 21 гол и направи девет асистенции. Халанд постигна 27 голови и седум асистенции на 25 натпревари за Борусија

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.