Големо изненадување приреди екипата на Реал Сосиедад вечерва во Мадрид совладувајќи го Реал со 2:0.

Стрелци на головите за тимот од Сан Себастијан беа Вилијан Хозе во 3. минута од пенал и Рубен Парондо во 83. минута.

Реал Мадрид последните триесетина минути ги одигра со фудбалер помалку поради исклучувањето на Лукас Васкез (втор жолт картон).

Другите два денешни натпревара од 18. коло во шпанската Примера завршија без победник:
Еибар – Виљареал 0:0
Севиља – Атлетико Мадрид 1:1.

Вечерва од 20:45 часот играат Хетафе – Барселона.

Лидер на табелата е Барселона со 37 бода и натпревар помалку, Атлетико Мадрид има 35, Севиља 33, Алавес 31, Реал Мадрид 30,…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.