Реал Мадрид синоќа ремизираше со Осасуна во домашниот натпревар од 11. коло на шпанското првенство (0:0). Составот од Памплона стави крај на неуспешната серија од 12 последователни порази на „Сантијаго Бернабеу“ во Ла Лига. Последен пат Осасуна успеа да избегне пораз на гости кај Реал Мадрид во декември 2005 година (1:1).

И покрај ремито, Реал Мадрид и натаму е лидер на табелата со 21 бод, исто колку што имаат уште и Севилја, Бетис и Реал Сосиедад.

Осасуна со 19 бода се наоѓа на шестото место

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.