Познатиот италијански тренер, Клаудио Раниери би можел да ја продолжи кариерата во Африка. Според „Л’Екип“, фудбалскиот стручњак чија последна работа беше во Рома се наоѓа на списокот на кандидати за функцијата селектор на Гвинеја.

Покрај Раниери, се разгледуваат уште неколку тренерски имиња меѓу кои и Португалецот Пауло Дуарте.

Последниот селектор на гвинејскиот национален тим беше Белгиецот Паул Пут.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.