Капитенот на Реал, Серхио Рамос изјави дека со намера добил жолт картон на првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите со Ајакс (1-2) за да избегне дисквалификација во следните фази на турнирот.

Шпанскиот дефанзивец во 89-та минута направи груб прекршок над Каспер Долберг за што беше опоменат со жолт картон. Сега тој ќе го пропушти реваншот во Мадрид.

Со оглед на конечниот резултат, ќе лажев ако реков дека не го присилував судијата да ме предупреди. Не го потценуваме нашиот противник и не мислам дека конечниот победник е решен, но некогаш треба да донесете тешки одлуки во фудбалот, изјави Рамос.

Тој потоа ги отфрли неговите зборови, наведувајќи дека оваа дисквалификација го повредува.

Нагласувам дека дисквалификацијата ме повредува повеќе од било кој друг. Јас конкретно не одев да добијам жолт картон, како на натпреварот со Рома. Сега ќе го поддржам Реал Мадрид од трибините и се надевам дека тимот ќе стигне до четвртфиналето, напиша Рамос на Твитер.

Според правилата на УЕФА, ваквите потези се казнуваат со дисквалификација на два натпревара, а треба да се нагласи дека капитенот на Реал во 2010 и 2013 година беше предупреден за ваквото нарушување на фер-плејот.

Реваншот меѓу Реал и Ајакс е закажан за 5 март во Мадрид.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.