ПСЖ славеше на гостувањето на „Олд Трафорд“ во првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампиони со 2-0 против Манчестер јунајтед.

ПСЖ на мечот играше без Едисон Кавнаи и Нејмар, но воопшто не се забележа дека им недостигаат, а по првите 45 минути резултатот беше 0-0.

Во второто полувреме ПСЖ притисна и имаше неколку шанси, кои Давид Де Хеа ги одбрани, но сепак во 53. минута Преснел Кимпембе погоди за 1-0.

Јунајтед се обиде веднаш да врати, но во 60. минута ПСЖ со брз контранапад преку Килијан Мбапе погоди за конечни 2-0.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.