Шпанските гиганти Реал Мадрид и Барселона претрпеа изненадувачки порази со 0:1 во саботата вечерта од Кадиз и Хетафе.

Така, за прв пат по 20 сезони, двете водечки екипи на Шпанија губат истовремено во една рунда, без да постигнат гол.

Последен пат тоа се случи во сезоната 2000/01, кога во 22-то коло од Ла Лига, „Лос Бланкос“ го загубија дербито со Атлетико Мадрид со 0:1, а Каталонците забележаа порази со 0:4 на гостувањето кај Расинг Сантандер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.