По високиот пораз од 2-4 на гостувањето во Ерманија, Роберт Просинечки не е веќе селектор на Босна и Херцеговина.

Кога дојдов на функцијата целта ни беше да одиме на Европско првенство. Не успеавме во тоа, па поднесувам оставка и му давам шанса на некој друг. Наследникот ќе има доволно време да ја припреми екипата за Лигата на нации. Јас повеќе не сум селектор“, изјави Просинечки, кој поднесе оставка на селекторката функција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.