Ждребот за четвртфиналето во Лигата на шампионите предмалку заврши во Нион. При ждребот немаше ограничувања и дозволено е да се сретнат тимови од иста земја.

Ова се четвртфиналните двојки:

AJAКС – ЈУВЕНТУС

ЛИВЕРПУЛ – ПОРТО

ТОТЕНХЕМ – МАНЧЕСТЕР СИТИ

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – БАРСЕЛОНА

Важни датуми до крајот на ЛШ:

Април 9/10 – први дуели од четвртфинале
Април 16/17 – реванш-дуели од четвртфинале
30 април / 1 мај – први дуели од полуфинале
Мај 7/8 – реванш-дуели од полуфинале
1 јуни – финале.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.