По подолго време во јавноста се појави хрватскиот фудбалер Велимир Заец. Тој играше за Динамо Загреб во осумдсеттие години и ја освои титулата во СФРЈ. Повод за неговото појавување беше победата на неговиот тим против Тотенхем.
Зајез се присети како било во лигата на поранешна Југославија и оти најтешко било да се игра против Црвена Звезда.

Тие беа најсилен клуб и големи беа мотивиите.Со Хајдук имавме голема нетрпеливост и имаше тепачки. Но, со Звезда најмногу сакамве да се надигруваме бидејќи играме технички фудбал и едвај чекавме да играме пред полни стадиони и во Загреб и во Белград-се присети Зајец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.