Нашиот капитен Горан Пандев се најде во најсилниот тим за кој ова е најверојатно e последното Европско првенество, со оглед на годините кои играчите ги имаат. Овој избор го направи британски „The Sun“.

Покрај Пандев, во тимот се и: Кристијано Роналдо, Дрес Мертенс и Лука Модриќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.