Португалија е сепак класа за Швајцарија.Вечерва со убедлива игра и победа од 6:1 (2:0) резервираа четвртфинален меч со Мароко на Светското првенство во Катар.

Во рок од пет минути Гонзало Рамос и Пепе ја затресоа мрежата на Зомер и веќе по првото полувреме и го трасираа патот на Португалија до саботниот натпревар за влез во четирите најдобри селекции на планетата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.