Раководството на Премиер лигата ќе им понуди на клубовите да ја започнат сезоната 2020/21 од средината на септември, пренесе „Дејли меил“.

Според британскиот медиум, овој предлог ќе биде изнесен на состанокот на 28 мај, на кој ќе бидат договорени услови за продолжување на сезоната 2019/20, што беше прекината поради пандемијата на коронавирус.

Претходно беше објавено дека сезоната 2019/20 во најквалитетното Англиско фудбалско првенство се планира да продолжи во средината на јуни

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.