ФК Обилиќ беше единствениот клуб кој ја прекина доминацијата на Партизан и Црвена Звезда во   1997/1998 .Клубор го предводеше Жељко Ражнатовиќ Аркан, основач и командант на паравоената српска доброволна гарда позната како Тигрите на Аркан.

Како што се плашеа од него во криминалните кругови, така добро знаеја кој е на стадионите низ СР Југославија. Се зборува, а многу се пишуваше дека Аркан им се заканувал на играчи кои ќе се осмелат да постигнат гол против Обилиќ, а клубот од Врачар на врвот ја донесе титулата освоена во 1998 година со два бода предност пред Црвена звезда.

По шампионската титула играа и во Европа, но постоеше можност УЕФА да му забрани на клубот да учествува во квалификациите за Лигата на шампионите поради поврзаноста на Ражнатовиќ со подземјето. Поради тоа тој се повлече, а функцијата претседател Обилиќ и ја препушти на сопругата Светлана Ражнатовиќ Цеца летото 1998 година.

По убиството на Аркан ја презеде претседателската функција во август 2000 година заврши на суд каде беше осудена за проневера.

По осумгодишна истрага, која повеќепати беше проширена, таа во 2011 година призна дека незаконски присвојувала пари од трансферот на фудбалерот Обилиќ во странски клубови, а за возврат доби казна од една година домашен притвор и 1.500.000 евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.