Се чини дека она што на Макеонија не и успеа со Португалија може да ни се посреќи веќе на следните квалификации за СП. ФИФА најави дека ќе го зголеми бројот на репрезентации кои ќе учествуваат на светските првенства од 32 на 48.

Она што за нас е многу важно е што  Европа наместо 13 ќе добие 16 места.На овој начин ФИФА наместо досегашните 5,5 ќе добие 6,5 милијарди евра, но општо е мислењето дека ќе се изгуби шармот, бидејќи некои селекции ќе имаат загарантиран настап на Мундијалот, иако и натаму  ќе биде тешко да се дојде до пласман.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.