Францускиот весник „Л’Екип“ го објави симболичкиот тим на најдобри играчи во тековната сезоната на Лига 1.

Во тимот се четворица фудбалери на ПСЖ, тројца од Ремс, два од Лил, и по еден од Монако и Стразбур.

Голман: Предраг Рајковиќ (Ремс);

Одбрана: Мохамед Симакан (Стразбур), Габриел (Лил), Јунис Абделхамид, Хасан Камара (и двајцата од Ремс);

Среден ред: Ренато Саншеш (Лил), Марко Верати, Анхел Ди Марија (двајцата од ПСЖ);

Напаѓачи: Нејмар, Килијан Мбапе (двајцата од ПСЖ), Висам Бен-Једер (Монако).

Тренер е Томас Тухел, кој го предводи ПСЖ

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.