Столе Димитриевски е херојот на Рајо Ваљекано, успеа да ја одбрани својата мрежа на „Камп Ноу“ против Барселона, и тоа го стори вторпат по ред. Со своите одбрани ги излуде Левандовски, Рафиња, Дембеле, Ансу Фати, Обамејанг, кои се обидуваа да постигнат победнички погодок за каталонскиот тим.

Димитриевски направи вистинско спортско чудо. Тој е само четвртиот голман во историјата кој успеал на две гостувања по ред на „Камп Ноу“ да остане несовладан против Барселона. Такво нешто се нема случено буквално половина век, од 1972 година.

Во историјата на шпанскиот фудбал само три голмани пред Димитриевски успеале двапати по ред на „Камп Ноу“ да имаат „мирна мрежа“ против Барселона, и тоа Еснаола со Реал Мадрид во 1967/68 и 1868/69, легендарниот Ирибар со Атлетик Билбао во 1970/71 и 1971/72 и Дуесто со Малага во 1971/72 и 1972/73.

Димитриевски е четвртиот голман, а прв по пауза од половина век.

Извор: Макфудбал.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.