Атлетико Мадрид потврди дека го загуби тренерот кој им го донесе најголемиот успех во историјата, Радомир Антиќ почина на 71 годишна возраст. Засега е непознато дали станува за смрт предизвикана од коронавирус.

Тој е единствениот тренер кој ги водел сите три најголеми шпански клуба, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид и Барселона.

Особено е значаен за Атлетико Мадрид, во сезоната 2005-2006 им ја донесе единствената двојна круна во историјата освојувајќи ја Ла Лига и Купот на Шпанија.

Тој речиси целата своја тренерска кариера ја помина во Шпанија, каде освен големата тројка ги водеше и екипите на Сарагоса, Овиедо и Селта. Од 2008 до 2010 беше селектор на Србија, а на крајот од кариерата замина за Кина во екипите на Шандонг Луненг и Хебеи Кина Фортјун.

Како фудбалер најголем дел од кариерата помина во Партизен, а играше и за Фенербахше, Сарагоса и Лутон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.