Во „Куќа на фудбалот“ денеска со жрепка беа одредени двојките за 1/16 финалето од Македонскиот куп. Натпреварите ќе се играат на 15 септември со почеток во 15:00 часот.

Академија Пандев и Силекс, финалисти од ланското издание во најмасовното клупско натпреварување директно обезбедуваат место во осминафиналето поради бројот на пријавени тимови за денешното извлекување.

Шеснаесетфиналните двојки се:

Детонит – Македонија Ѓ.П

Победа – Вардар

КИТ ГО – Шкендија

Беса Добридол – Скопје

Локомотива – Охрид

Гостивар – Ренова

Љуботен – Пелистер

Кораби – Беласица

Њу Старс – Борец

Слога Виница – Работнички

Новаци 2005 – Тиквеш 1930

САСА Каменица – Струга

Воска – Брегалница

Велешта – Шкупи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.