Дефанзивецот на Барселона, Жерар Пике ја коментираше изјавата на каталонскиот клуб во врска со деветте лидери на Каталонија.

Претходно, Врховниот шпански суд ги осуди на затворска казна од девет до 13 години за организирање акции и одржување референдум за Независност во 2017 година.

Горд што сум дел од овој клуб, напиша Пике на својот Твитер профил.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.