Бугарската полиција уапси петмина навивачи кои на квалификацискиот натпревар во Софија пред два дена на расна основа навредуваа англиски репрезентативци.

Уапсените петмина се обвинети за расистичките навреди, откако беа снимени како користат нацистички гестови.

За потсетување, натпреварот Бугарија – Англија двапати беше прекинуван поради манифестации на расизам.

По скандалот, УЕФА отвори дисциплински случај против репрезентацијата на Бугарија. Претседателот на Бугарскиот фудбалски сојуз Борислав Михајлов поднесе оставка по повикот од премиерот Бојко Борисов да ја напушти функцијата и да ја преземе одговорноста за инцидентити.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.