Партизан прокоцка 0:2 во последните минути од натпреварот против АЗ Алкмар и така испадна од Европа. Иако имаше играч повеќе од 83. минута, Холанѓаните во игра ги врати грешката на голманот на Партизан Стојковиќ, кој го остави голот празен во 88. минута.

Голот за изедначување АЗ Алкмар го постигна во судиското продолжение.

Комичниот гол и киксот на Стојковиќ може да го погледнете на 5:40 во видеото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.