Поранешниот тренер на Манчестер Јунајтед Жозе Мурињо кој се уште од крајот на 2018 година е невработен, одбил понуда од богат кинески клуб во износ од 100 милиони евра.

Како што пишува „Скај спортс“, Португалецот одбил понуда од Кина, а со тоа и можноста да се испише во историјата на фудбалот како најплатен тренер во сите времиња.

Станува збор за Гуанжоу Евергранде, чиј претседател Гао Хан кон на неодамнешната средба со Мурињо во Кина му понудил на португалскиот стратег договор од 100 милион евра.

Причината поради која Мурињо ја одбил понудата е неговото семејство, на кое не сакал да им го смени европскиот стил на живот, така што одлучил да почека некоја друга можност.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.