Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, има со проблеми околу составот поради повредени играчи. Фудбалерот од среднито ред Наби Кеита, кој се повреди на првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите со Барселона (3-0) го чека подолга пауза.

Лоши вести. Кеита има повреда на препоната. Ќе му биде потребно најмалку 2 месеци за да се опорави. Лошата вест е за нас и за националниот тим на Гвинеја, кој ќе учествува на Африканскиот куп на нации, соопшти Клоп на прес-конференција пред натпреварот со Њукасл.

Неизвесно е дали Роберто Фирмино ќе може да игра утре, додека Алекс Окслејд-Чемберлен ќе биде во составот на „црвените“ по подолга пауза.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.