Манчестер јунајтед објави за купување на играчот за врска на Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо.

Износот на трансферот не е обелоденет. Според порталот „Transfermarkt.com“, англискиот клуб платил 85 милиони евра за фудбалерот.

Дваесет и едногодишниот Англичанец потпиша договор со „црвените ѓаволи“ до крајот на јуни 2026 година со опција за продолжување на уште една година.

Во сезоната 2020/21, Санчо забележа 38 настапи за Борусија Дортмунд, постигнувајќи 16 гола и 20 асистенции.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.