Премиерлигата и Фудбалската федерација на Англија (ФА) донесоа попладнево одлука да се одложат сите фудбалски натпревари закажани за овој викенд поради смртта на британската кралица Елизабета Втора, која почина вчера на 96-годишна возраст.

Одлуката на фудбалското раководство уследи и покрај тоа што британската Влада објави дека двете тела немаат таква обврска.

– Во знак на почитување на нејзиното височество кралицата Елизабета Втора, натпреварите од Премиерлигата овој викенд ќе бидат одложени, вклучувајќи ги и натпреварите во понеделник вечер, се наведува во соопштението.

Поради смртта на кралицата Елизабета Втора во Велика Британија претходно беа откажани и други спортски настани во рагби, крикет, голф и велосипедизамRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.