Откако подолго време се поврзуваше со трансфер во Јувентус, италијанскиот шампион синоќа и официјално потврди дека Арон Ремзи на лето ќе стане нов фудбалер на „бјанконерите“. Велшанецот во Торино ќе пристигне како слободен играч, со оглед на тоа што неговиот актуелен договор со Арсенал му истекува по крајот на оваа сезона.

Италијанскиот гигант синоќа и официјално го потврди неговиот ангажман, а Ремзи во Јувентус ќе заработува околу 7 милиони фунти годишно. Ремзи оваа сезона настапи на 30 натпреварии за „топчиите“ на кои што постигна три погодоци и запиша седум асистенции.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.