Кристијано Ронало постигна уште еден гол со кој им пркосеше на законите на физиката.

Португалецот му донесе бод на Јувентус со два гола на гостувањето кај Рома (2: 2).

Тој најпрво ја намали негативата со гол од белата точка, а потоа во 69. минута направи уште еден „скок до небото“.

Напаѓачот на Јувентус достигна висина од 228 сантиметри кога погоди со главата затресувајќи ја мрежата.

Работиме добро и среќни сме, гледам позитивна иднина за нас, рече Роналдо по неговиот 450-ти погодок во „петте“ лиги (Премиер лига, Ла Лига, Серија А) и 69. во неговиот 91-ви настап за Јувентус.

„Скоковите до небо“ не му се непознати на Роналдо – во декември 2019 година, тој достигна висина од 256 сантиметри при постигнување на голот против Сампдорија, а на Европското првенство во 2016 година, скокна до 261 см против Велс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.