Македонскиот репрезентативец Бобан Николов ќе биде нов член на италијанскиот фудбалски клуб Лече, објави денеска „Калчомеркато“.

Според истиот извор, 26-годишниот македонски играч за врска веќе е во Италија на задолжителни медицински прегледи пред официјализирање на соработката со Лече.

Екипата од југот на Италија минатата сезона испадна во последното коло од италијанската Прва лига, а сезона по 18 натпревари во Серија Б е на петтото место со осум бодови помалку од лидерот Емполи.

Николов во 2017 година премина од Вардар во унгарскиот прволигаш МОЛ Види

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.