Инвестицискиот фонд од Саудиска Арабија вчера и официјално го презема Њукасл.

За директорка беше поставена 48-годишната Аманда Стивлеј која ќе ги носи главните одлуки. Директорката на првата прес-конференција амбициозно порача дека сака Њукасл да биде шампион на Англија и Европа во наредните пет години.

Сакам да се заблагодарам на навивачите, без нив немаше да бидеме тука. Ова е нивни тим, а ние ќе се грижиме за него. Сериозни сме и ја разбираме улогата. Се чувствувам гордо што сум дел од Премиер лигата. Нашата желба е да освојвуваме трофеи, а се надеваме дека во наредните пет години ќе бидеме шампиони на Англија и Европа. За да дојдат трофеите потребно е време, инвестиции и трпение – изјави Аманда.

На чело на инвестицискиот фонд стои принцот Мохамед Бин Салман кој располага со богатство од 320 милијарди фунти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.