Реал Мадрид не смета на играчот од средниот ред Герет Бејл следната сезона. „Кралевите“ се надеваат дека Тотенхем ќе го купи Велшанецот на крајот од договорот за оваа сезона, објави „Ел Конфиденсиал“.

Во спротивно, Реал ќе треба да ја исплатат платата на 31-годишниот играч за последната година од неговиот договор, што е 15 милиони евра.

Договорот може да биде олеснет од добрите односи меѓу претседателите на тимовите Флорентино Перез и Даниел Леви.

Беше објавено дека главниот тренер на мадридскиот клуб Зинедин Зидан остро се спротивстави на враќањето на Бејл.

Оваа сезона Бејл одигра 12 натпревари во Премиер лигата, постигна 5 гола и направи две асистенции

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.