Претседателот на ФФ на Црна Гора, Дејан Савичевиќ во интервју за „Спортклуб“ говореше за својата кариера, за Црвена Звезда, за генерацијата и притисоците во тоа време, секако и за титулата во Бари.

Во ова интервју ги потенцира квалитетите на Дарко Панчев, Роберт Просинечки, за нивната соработка за квалитетот на екипата. Смета дека без Панчев и Просинечки екипата на Црвена Звезда никогаш немаше да ја освои Лигата на шампионите.

Савичевиќ зборуваше и за понудите за поткуп и загубат во Бари со Олимпик ( од 5:21 мин во видеото), на четери играчи им беа нудени големи пари, сепак го издржале притисокот и победија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.