Репрезентацијата на Аргентина синоќа одигра 1:1  против Чиле во 1. коло од групната фаза на фудбалскиот Куп на Америка. Резултатот го отвори аргентинскиот капитен Лионел Меси во 33. минута, кој погоди со директен удар од слободен удар.

Ова е 73. гол на 33-годишниот напаѓач за репрезентацијата, на својот 145. натпревар.

Воедно, Меси го постигна 39. гол за „гаучосите“ на еден официјален натпревар. Тој стана рекордер во земјата, надминувајќи го достигнувањето на Габриел Батистута.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.