Со два нерешени исхода во третото коло од Х-групата, завршија натпреварите од групната фаза на Европското фудбалско првенство 2020.

Вечерва во дербито одиграно во Будимпешта, Франција и Португалија одиграа 2:2.

Со истиот резултат заврши средбата во Минхен, Германија – Унгарија.

По овие резултати Франција е прва со пет бода, Германија и Португалија имаат по четири, Унгарија е елиминирана како последнопласирана во групата со два освоени бода.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.