Натпреварот помеѓу репрезентациите на Унгарија и Португалија од Европското фудбалско првенство се игра пред целосно исполнет стадион и е прв меч од ЕВРО 2020 што се игра без рестрикции за бројот на публика.

Натпреварот кој започна во 18 часот се игра на стадионот во Будимпешта и има 61.000 гледачи. Унгарија оцени дека ситуацијата со корона вирусот е смирена, откако 5,3 милиони граѓани беа вакцинирани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.