Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги одреди шеширите за ждрепката за групите од квалификациите за Светското првенство во фудбал што во 2022 година ќе се одржи во Катар.

Ждрепката е во понеделник на 7 декември, а Македонија е сместена во четвртиот шешир.

Ние сме во друштво на Босна и Херцеговина, Словенија, Црна Гора, Албанија, Бугарија, Израел, Белорусија, Грузија и Луксембург што значи дека нема шанси да играме со некоја од овие селекции.

Во првиот шешир се сместени Белгија, Франција, Англија, Португалија, Шпанија, Италија, Хрватска, Данска, Германија и Холандија.

Еве кои репрезентации во кој шешир се најдоа:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.