Престолнината на Европската Унија и на Белгија вчера беше во хаос и нереди откако по победата на Мароко на СП.

Славениците во Брисел кршеле излози, користеле пиротехника и палеле возила, а полицијата освен блокирањето на градот користела и водени топови за разбивање на толпата.

На еден од славениците му засмета и белгиското знаме обесено на еден од балконите во Брисел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.