Бразилската фудбалска ѕвезда Нејмар поднесе нова тужба против Барселона за неисплатени плати од 3,5 милиони евра, според шпанскиот весник „Ел Мундо“.

Напаѓачот на ПСЖ тврди дека претседателот на Каталонците, Пеп Марија Бартомеу намерно не му ги исплатил парите заради трансферот во францускиот гигант.

Нејмар веќе води постапка против Барса, што е за бонус за продолжување на договорот од 43,6 милиони евра. Исто така, инсистира на дополнителни 10% камата на оваа сума.

Барселона, од друга страна, тврди дека Бразилецот должи пари како дел од договорот за продолжување на договорот, а кон тоа се додаваат и 8,5 милиони евра за изгубени добивки и отштета.

Судскиот спор следува во позадина на обидите на Блаугранас да го врати Нејмар, кој беше продаден на ПСЖ во летото 2017 година за рекордни 222 милиони евра

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.