Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини е избран за најдобар тренер во Серија А за сезоната 2018/19. Втор во гласањето беше Синиша Михајловиќ, а трет Масимилијано Алегри.

Гасперини со екипата од Бергамо стигна до групната фаза во Лигата на шампиони за што и го добие признанието. Михајловиќ, пак, доби и специјално признание за борба против леукемијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.