Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола заработува 20 милиони фунти годишно, пренесува „Сан“. Според извештаите на медиумите, 48-годишниот Шпанец е најплатен стручњак во спортови во Англија.

Втор на оваа листа е со најплатените тренери е Маурисио Покетино од Тотенхем со 8,5 милиони.

Следува предводникот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер. Неговата плата е 7,5 милиони фунти годишно.

Во првите пет се и Јурген Клоп (Ливерпул) и Тото Волф, извршен директор на тимот на Формула 1 Мерцедес. И двајцата заработуваат по седум милиони

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.