Навивачите на австралиските клубови Рокдејл Илинден и Сиднеј Јунајтед 58 се степаа по натпреварот игран викендов во кој еден од навивачите со влегување на теренот за време на мечот дополнително ја разгори атмосферата.

Во прашање се клубови кои се формирани од македонски (Рокдејл Илиндед) и хрватски (Сиднеј Јунајтед 58) иселеници. Полицијата која од сведоците на случувањата бара помош да ги идентификува учесниците во официјалниот извештај тепачката ја опишала како „срамота“, а нејзините учесници како „будали“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.