Калчолигашот на 19 февруари на „Сан Сиро“ во Милано ги пречека „лилјаците“ во рамките од осминафиналето на Лигата на шампионите, а според многумина овој натпревар бил „биолошка бомба“ за ширењето на вирусот ковид-19.

Првиот пациент во Италија беше регистриран на 23 февруари и не знаевме што се случува. Вирусот беше меѓу нас и немавме поим дека 40 000 луѓе од „Сан Сиро“ се заразени. Вирусот се пренесува од личност на личност. Луѓето доаѓаа во групи и имаше физички контакт, потврди Гари.

Оваа теза прв ја отвори Фабиано ди Марко, директорот на пулмологија во болницата „Папа Џовани XXIII“ во Бергамо. 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.