Наполи планира да го продаде напаѓачот Виктор Осимен за околу 150 милиони евра, објави „Фут Меркато“.

ПСЖ активно работи на трансферот на 24-годишниот играч, а за него се заинтересирани и Манчестер јунајтед и Челзи.

Дополнително, се известува дека италијанскиот клуб размислува за продолжување на договорот со напаѓачот доколку Наполи ја заврши сезоната со трофеи. Самиот Осимен не исклучува дека ќе остане и следната сезона, а исто така смета дека трансферот во ПСЖ ќе ја отежне преселбата во Премиер лигата каде играчот сака да игра.

Претходно беше објавено дека советникот на ПСЖ, Луис Кампош ќе се сретне со агентот на Осимен за време на репрезентативната пауза.

Оваа сезона нигерискиот фудбалер забележа 29 настапи за Наполи во сите натпреварувања, постигна 25 голови и пет асистенции.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.