Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини потпиша нов договор со клубот, тврди „Тутоспорт“.

Договорот меѓу страните ќе се пресметува до 2023 година со можност за продолжување на уште една сезона. Претходниот договор истекуваше за две години. Шеесет и двегодишниот Гасперини ја презеде Аталанта во 2016 година.

Минатата сезона, тимот на Бергамо првпат во историјата играше во Лигата на шампионите и се пласираше во четвртфиналето, каде загуби од ПСЖ.

Во италијанскиот шампионат, Аталанта го освои 3.место со 78 бода

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.