Големата победа на Баерн Минхен против Ајнтрахт среде Франкфурт од 6:1 на отворањето на сезоната во Бундеслигата, донекаде остана во сенка на случувањата пред почетокот на натпреварот.

Организаторите на натпреварот пред почетокот договорија пригодна церемонија за отворање на сезоната, имаше забава, се пееше химната, но, изненадувачки пеењето на химната што доведе до големо незадоволство кај навивачите на стадионот „Дојче Парк“.

Кога уметничката Каролин Ниемчук го започна својот настап, едвај успеа да ги заврши првите строфи од државната химна, стадионот почна да исвива и исвиркува! Овој напад на националната химна го иницираа ултрасите на домашниот клуб.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.