Стадионот Хенингсвер во истоименото норвешко село со околу 500 жители го опкружуваат назабени врвови и магична пророда, па со право се смета за најубавиот стадион на светот.

Групата острови Лофти дури во 2007 година била поврзана со мостови со остатокот на земјата, а нез разлика на оддалеченоста и прородната убавина, островите се на листата места кои мора да ги посетите барем еднаш во животот.

Освен благата клима и зимските температури околу 0, вљубениците во фудбалот сонуваат да ги посетат Лофти поради фасцинантниот стадион Хенингсвер, на кој тренираат рекреативците на фудбалскиот клуб Хенингсвер ИЛ и деца.

Карпестиот остров на кој се наоѓа стадионот е опкружен со драматични назабени карпи, а околу огралиштето се наоѓа единственото апрче асфалт. И самото село провлекува внимание со впечатливата архитектура, преслатките дрвени куќарки и малите уметнички галерии.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.