Шпанскиот чувар на мрежата на Манчестер јунајтед, Давид де Хеа, одби да ја продолжи соработката со клубот од „Олд Трафорд“, пренесуваат денеска медиумите во Шпанија.

Тренерот Ерик тен Хаг е задоволен од настапите на 32-годишниот Де Хеа оваа сезона и побарал од клупското раководство продолжување на договорот, но Шпанецот ја одбил понудата да потпише нов договор која вклучувала намалување на платата.

Де Хеа со неделни примања од 425.000 евра е меѓу најплатените фудбалери во Премиер лигата.

Шпанскиот голман дојде во Манчестер јунајтед во 2011 година и има договор до крајот на сезонатаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.