Рома го доби градското дерби против Лацио со 2:0,а Лацио натпреварот го заврши со играч помалку откако Ачерби во 88-ма доби втор жолт картон. Мкхтаријан во 42-ра и Педро 78 донесоа победа на Рома со која „Волчицата“ следната сезона ќе игра во Лигата на Европа.

Во Лигата на Европа сепак ќе игра и Лацио и покрај поразот и покрај тоа што Лацијалите долго време се бореа за пласман во Лигата на шампионите.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.