Тренерот на Рома, Жозе Мурињо го изрази своето незадоволство од постапките на навивачите на клубот на натпреварот од 30. коло на италијанското првенство против Лацио.

На крајот на првото полувреме, при резултат 3:0, навивачите на Рома почнаа да го придружуваат секое додавање на играчите на својот тим со скандирањето „оле“.

– Не ми се допаѓа ова „оле“ скандирање. Не ми се допаѓа нејзиното влијание врз играчите кои ги слушаат извиците дури и на крајот од натпреварот, а камоли во 43. минута. Не ми се допаѓа кога играчите го толкуваат ова „оле“ како крај на натпреварот или дека приредуваат шоу. Почитта е многу важна. Победивме со три гола разлика, можевме да постигнеме четири или пет, но почитувањето на противникот е многу важен, изјави Мурињо.

По 30 кола во Серија А, Рома е петта во поредокот со 51 бод. Лацио е шести со 49 бодови

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.