Со 82 гласа „за“, и еден воздржан, и ниту еден против, Мухамед Сејдини е избран за претседател на Фудбалската федерација на Македонија, на денешното генерално Собрание кое се одржа во Охрид.

Сејдини во последните неколку месеци ја извршуваше функцијата В.Д. по оставката на Илчо Ѓорѓиоски. Тој во минатото беше потпретседател на федерацијата.

Сејдини ќе биде на чело на федерацијата до 2021 година, кога истекува мандатот на делегатите на Собранието.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.